CR5B30T8W
At a Glance
Product Dimensions 2.13"h x 30.25"w x 20.5"d
With its attractive design, smartly designed burner configuration, and intuitive touch controls, the CR5B30T8W brings a user-friendly cooking performance with reliable safety to the kitchen. Additional choices are available in 24" and 36" wide sizes, as well as black glass finishes.Read More
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
The CR5B30T8W is a 30" wide 208-240V radiant cooktop designed to fit popular 29 1/2" W x 19 5/8" D counter cutouts. The surface is made from smooth EuroKera ceramic glass in a clean white finish for a durable, modern look. This unit does not ship with a power cord and must be hard-wired by a professional.
Five elements let you meet a variety of cooking needs. The two extra large dual ring elements in the rear (2200W 9" element on the left and 2500W 9 3/4" element on the right) allow you to efficiently heat woks, Dutch ovens, and other large cooking vessels or to switch to the inner 5 1/2" elements as needed. The 6 1/2" 1200W front burners cover standard sizes, while the center 100W warming zone element lets you keep cookware heated without overcooking.
30" wide 4-burner radiant cooktop - Designed to fit common 29 1/2" x 19 5/8" counter cutouts
Extra large 2500W burner - Conveniently located front right burner comes with a 9 3/4" diameter and powerful 2500W cooking power to handle large pots and help boil water with more speed
2 Standard 1200W burners - Front left and rear right burners are 6.5" in diameter to meet most cooking needs
Warming zone - Center 6 1/2" element operates at a low 100W to help keep cookware warm without overheating
9 power levels - Select and adjust your heating levels at the touch of a button
Residual heat indicator light - Indicator shows when the surface is still hot to touch
Child lock - Safety feature lets you lock the cooktop to prevent unsupervised heating
Large 2200W burner - Left rear 2200W element is 9" in diameter to handle larger cooking vessels