FFBF181ES2KIT48
At a Glance
Product Dimensions 83.75"h x 46.75"w x 23.75"d
Bring European luxury to small kitchen spaces with Summit's premium counter depth bottom freezer refrigerators, available now to fill traditional 84" H x 48" W kitchen spaces.Read More
Get to know this product.
Product Overview
Product Overview
Model FFBF181ES2KIT48 combines two of our ENERGY STAR certified European bottom freezer refrigerators, both sized under 24" deep for an easy fit in shallow spaced kitchens. We ship one unit with a right hand door swing and the other with a left hand door swing, allowing you to create a French door effect for an efficient use of kitchen space. Both units feature stainless steel doors with a gentle curve and pro style handles to complete the look. We include our GRILL48B, a cosmetic top grill in black powder-coated steel to help fill standard 84" high kitchen openings.
3-piece refrigerator-freezer set
This set includes Summit's European FFBF181ES2 and FFBF181ES2LHD bottom freezer refrigerators and a decorative top grill (GRILL48B) to fit common 84" H x 48" W spaces
Counter depth fit
Just under 24" deep for an easy fit in smaller kitchens